Pokud jste se někdy při čtení knihy ponořili do úplně jiného světa, nejste sami. Příběhy, které se odehrávají na zajímavých místech, jsou často těmi, které čtenáře baví nejvíce – v takových knihách je prostředí téměř stejně důležité jako samotné postavy. Spisovatelé často čerpají inspiraci pro tyto příběhy ze svého skutečného prostředí. Zde je šest fascinujících míst, která inspirovala některé z nejznámějších světových románů.
Forest of Dean, Gloucestershire, Anglie: „Harry Potter“ a „Pán prstenů“
Dvě z nejslavnějších světových knižních sérií sdílejí spojení: anglický fantastický Forest of Dean. Zde se setkáte s klikatými cestičkami, sytě zeleným listím, tyčícími se větvemi porostlými mechem a vzduchem skrytých tajemství mezi stromy. JK Rowling ( Harry Potter ) vyrostla v Gloucestershire a trávila čas v lese, který slouží jako inspirace pro seriál Zakázaný les. Jsou zde také stopy jejího domova na chatě z dětství (kterou autorka tajně koupila v roce 2011), například v maličké skříni pod schody, která sloužila jako Harryho ložnice.
JRR Tolkien ( Pán prstenů a Hobit ) také jako dítě trávil čas v lese Dean. Inspirací mu byl lesní labyrint jeskyní a geologických útvarů zvaných mračna , které vznikly erozí ve vápencové půdě pod lesy. Středozem, propracované prostředí pro jeho knihy, obsahuje několik mystických lesů, jako je Temný hvozd, Lothlórien, Fangorn a Starý les – všechny ovlivněné neobvyklými rysy Deanova lesa.
Oblíbenou oblastí lesa k návštěvě je Puzzlewood , kde najdete bludiště, kavárnu, hřiště, hospodářská zvířata, piknikové stoly a obchod se suvenýry. Další slávou Puzzlewoodu je filmová kulisa — Star Wars: Síla se probouzí, Tajná zahrada, Dr. Who, Merlin a Jack the Giant Slayer jsou jen některé z televizních pořadů a filmů, které zde byly natočeny.
The Stanley Hotel, Estes Park, Colorado: „The Shining“
Pokud jste četli hororový thriller Stephena Kinga (nebo viděli filmovou adaptaci s Jackem Nicholsonem v hlavní roli), nepochybně si vybavíte hotel, kde se většina The Shining odehrává. Jeho dlouhé strašidelné chodby, děsivě prázdný bar a izolovaná lokalita vytvořily kulisu pro mrazivý příběh. Estes Park leží na okraji národního parku Rocky Mountain a kvůli zasněžené, hornaté poloze je velká část parku a města na zimu uzavřena.
V roce 1974 King žil v nedalekém Boulderu a pracoval na románu s názvem Darkshine , ale údajně nebyl spokojený s jeho prostředím. Pro změnu scenérie a inspiraci zamířil s manželkou do Estes Park a strávil jednu noc v hotelu Stanley , resortu ve stylu koloniálního obrození se 142 pokoji, který byl postaven v roce 1909. V hotelu nebyli žádní další hosté, protože hotel se následující den na zimu zavíral. Pár večeřel sám ve velké jídelně se židlemi na všech ostatních stolech, zatímco v pozadí hrála předem nahraná orchestrální hudba.
Když jeho žena odešla do pokoje 217, King se toulal prázdnými chodbami a navštívil hotelový bar, kde mu barman podával nápoje. King hlásil, že měl té noci znepokojivý sen o požární hadici, která honila jeho vyděšeného malého syna po hotelových chodbách. Noční můra v kombinaci s děsivou opuštěností hotelu byla inspirací, kterou King hledal, a Darkshine se stal The Shining, který se odehrává ve fiktivním hotelu Overlook.
Stanley Hotel, který má výhled na majestátní Skalnaté hory a jezero Estes, byl od té doby zrestaurován do části své bývalé majestátnosti. Pokoj 217 je nejžádanějším pokojem v hotelu a hotel přidal bludiště ze živého plotu, které napodobuje ten ve filmu. Hotel má pověst strašidelného a jeho paranormální aktivity, o kterých se říká, se často objevují v televizních pořadech a online.
Ngong Hills, Keňa: „Z Afriky“
Dánská autorka Karen Blixen napsala knihu Out of Africa pod pseudonymem Isak Dinesen a zaznamenává svůj život na kávové plantáži v letech 1913 až 1931 na základně Ngong Hills v Keni (kdy byla známá jako Britská východní Afrika). Blixen přijela do Afriky v roce 1913, aby si vzala svého bratrance z druhého kolena, švédského barona Brora von Blixen-Finecke. Manželství se ale nakonec rozpadlo a Blixen, který se zamiloval do Afriky a jejích obyvatel, převzal jeho plantáž.
Během této doby se stal Blixenovým dlouhodobým romantickým společníkem anglický lovec velkých her jménem Denys Finch Hatton. Plantáž nakonec selhala kvůli klesajícím cenám kávy, suchu a nevhodné nadmořské výšce a Blixen byl nucen pozemek prodat a vrátit se do Evropy. Nikdy však nepřestala toužit po Africe a sepsala své paměti podrobně popisující dechberoucí divokou přírodu a rozlehlé savany kolem Ngong Hills.
V roce 1985 si Meryl Streep a Robert Redford zahráli ve filmové adaptaci Out of Africa , kterou režíroval Sydney Pollack. Film byl nominován na 11 Oscarů a získal sedm, včetně nejlepšího filmu, nejlepší režie a nejlepší kamera. (Streep získala nominaci na nejlepší herečku.) Několik scén představovalo Streep a Redford na ohromujícím pozadí keňské krajiny. Blixenův plantážní dům poblíž Nairobi byl přeměněn na Muzeum Karen Blixenové . Úrodné zelené kopce Ngong , o kterých Blixen tak příznivě psal, leží jen pár kilometrů severozápadně od muzea a jsou oblíbeným turistickým místem.
Great Neck, New York: „Velký Gatsby“
Mistrovské dílo F. Scotta Fitzgeralda, The Great Gatsby , se primárně odehrává během řvoucích dvacátých let ve West Egg a East Egg, fiktivních městech na severním pobřeží Long Islandu. V obou komunitách sídlily bohaté rodiny, které žily v honosných sídlech, ale s jedním podstatným rozdílem – v East Egg žily rodiny „starých peněz“, které byly bohaté po generace. Na druhé straně malého zálivu byli obyvatelé West Egg považováni za „nové peníze“. Jay Gatsby, hlavní postava, žil ve West Egg a často pořádal propracované večírky. Toužil po své lásce Daisy, která žila přes záliv a provdala se za jiného muže.
Tyto dvě komunity jsou založeny na skutečných Sands Point (East Egg) a Great Neck (West Egg), oddělených maličkým zálivem Manhasset Bay. Fitzgerald a jeho manželka si pronajali dům v Great Neck v letech 1922 až 1924. Spřátelili se s některými jeho novějšími obyvateli, kteří nedávno získali své bohatství jako slavní spisovatelé, herci a komici. V té době vlastnily statky v Sands Point rodiny „starých peněz“, jako jsou Vanderbiltové a Guggenheimové.
Podle Ruth Prigozyové, výkonné ředitelky Společnosti F. Scotta Fitzgeralda, Fitzgerald pořádal a navštěvoval večírky v obou komunitách a často sedával na verandě, večer popíjel a sledoval dění v zálivu v Sands Point. Začal pracovat na Velkém Gatsbym, když žil v domě na pobřeží , který stále stojí v Great Neck. (V roce 2016 se prodal za přibližně 3 miliony dolarů.) Dvě z Guggenheimových sídel, Falaise a Hempstead House , stále stojí v Sands Point a jsou součástí Sands Point Preserve Conservancy.
Hannibal, Missouri: „Dobrodružství Toma Sawyera“
Kdo může zapomenout na živá dobrodružství Toma Sawyera ve slavném románu Marka Twaina? Kniha se odehrává ve 40. letech 19. století ve fiktivním městě St. Petersburg ve státě Missouri podél mocné řeky Mississippi. Twain, vlastním jménem Samuel Clemens , vyrostl v Hannibalu a St. Petersburg je založen na jeho rodném městě z dětství. Než se stal spisovatelem, pracoval jako pilot říční lodi na Mississippi (mimo jiné zaměstnání). Mnoho z jeho chlapeckých dovádění se dostalo do románů a několik postav je založeno na lidech, které Twain znal. V knize se Tom a jeho přítelkyně Becky na několik dní ztratí v jeskyni a později jeskynní scény zahrnují padouchy a zakopaný poklad. Skutečné město Hannibal vytvořilo několik turistických atrakcí na počest svého nejslavnějšího bývalého obyvatele. Můžete si prohlédnout jeskyně v jeskynním komplexu Marka Twaina , podniknout plavbu na říčním člunu Marka Twaina a navštívit jeho dům z dětství, který byl zrekonstruován a přeměněn na Chlapecký dům a muzeum Marka Twaina . Repliku obíleného plotu z jedné z nejznámějších scén knihy si můžete dokonce „namalovat“ v jednom z interaktivních exponátů muzea.
Whitby, Anglie: „Dracula“
Nejslavnější padouch gotického hororu, hrabě Dracula, žil v Transylvánii, která je součástí dnešního Rumunska. Bram Stoker, irský autor, který jej vytvořil, však do Rumunska nikdy nevkročil.
V románu Dracula cestoval ze strašidelné Transylvánie do Whitby v Anglii – přímořské viktoriánské dovolené – na palubě ruské lodi Demeter. V době, kdy loď dorazila do Whitby během bouřlivé bouře, byla celá posádka nezvěstná a mrtvola kapitána byla připoutána k volantu lodi. Pozorovatelé si všimli velkého černého zvířete ve tvaru psa, které vyskočilo z paluby lodi na břeh a vyběhlo po 199 schodech do kostela Whitby – do Anglie dorazil Dracula, který mění tvary.
Stokerova inspirace pro Drákulu začala ve Whitby během čtyřtýdenních letních prázdnin v roce 1890. Stoker již pracoval na gotickém příběhu o postavě jménem hrabě Wampyr, odehrávajícím se v rakouském Štýrsku, když ve veřejné knihovně Whitby objevil knihu, která se zmiňovala o sadistickém princi z 15. století jménem Vlad Tepes, který sloužil jako nejznámější inspirace pro svět.
Stoker našel další inspiraci ve svém okolí. Nad městem se tyčí ruiny opatství Whitby , impozantního gotického kostela pocházejícího ze 13. století. Na útesu níže se nachází starobylý farní kostel Panny Marie, ke kterému se dostanete po kamenném schodišti o délce 199 schodů. Přilehlý hřbitov kostela obsahuje mnoho rozpadajících se náhrobků. Když Stoker procházel opatstvím, pozemkem kostela a mezi hroby, zaznamenal jména a data, která se později objevila v románu. Stoker by se také pravděpodobně dozvěděl o ztroskotání ruské lodi Dmitry z roku 1885 , která vezla náklad stříbrného písku do Whitby, což inspirovalo Drákulovu cestu v románu.
Whitby je stále oblíbenou přímořskou turistickou destinací a přijal své spojení s Draculou . Můžete si prohlédnout ruiny opatství a zúčastnit se různých aktivit a prohlídek , které navazují na události z románu.