6 impozantních faktů o Empire State Building

V metropoli plné nových i starých architektonických zázraků má Empire State Building stále velký vliv jako určující orientační bod New Yorku. Ať už je to kvůli noblesnímu designu ve stylu art deco, poutavým světelným displejům nebo dalekosáhlým výhledům, které se nabízejí z jeho vyhlídkových plošin, mrakodrap z dob Velké hospodářské krize zůstává hlavní turistickou atrakcí a jednou z nejfotografovanějších budov na světě. Zde je šest faktů, které možná nevíte o dlouholeté oddanosti 34th Street a Fifth Avenue na Manhattanu.

Empire State Building byla postavena za 410 dní

Empire State Building, nápad finančníka Johna J. Raskoba, vznikl v době, kdy se několik vývojářů předhánělo, kdo zanechá svůj otisk na panorama New Yorku – a stal se realitou s ohromující rychlostí. Tato konstrukce, poháněná prací až 3 400 denních pracovníků, šplhala ze země maximální rychlostí 4,5 podlaží za týden po svém formálním průlomu dne 17. března 1930. Pozoruhodné je, že masivní budova – obsahující 60 000 tun oceli, 200 000 krychlových stop indické oceli, 73 až 0 milionů kubických stop cihel a 10 milionů cihel — byla dokončena v předstihu (a pod rozpočtem) po pouhých 410 dnech. Prezident Herbert Hoover oficiálně posvětil nový mrakodrap 1. května 1931.

Empire State Building byla po čtyři desetiletí nejvyšší budovou na světě

I když je od té doby zakrnělý giganty, jako je 2 720 stop vysoký Burdž Chalífa ve Spojených arabských emirátech , Empire State Building kdysi stanovila standard pro lidskou ambici dosáhnout nebe. Se svými 102 patry a výškou 1 250 stop (nepočítáme-li pozdější přidání antény , která přidala 204 stop), byla první budovou, která překonala hranici 100 pater, a její výška snadno překonala rekord 1 046 stop, který dříve stanovil Chrysler Tower v roce 1930. Budova Empire State Building zůstala na Manshattanu nejvyšší 110 nejvyšší budovou světa. Světové obchodní centrum se na počátku 70. let minulého století protlačilo přes 1360 stop.

Empire State Building má své vlastní PSČ

Od května 1980, kdy má mrakodrap vlastní poštovní směrovací číslo 10118, mají nájemníci Empire State Building poštovní privilegia malého města. To byl výsledek snahy urychlit doručování pošty na Manhattanu tím, že oblastem s vyšším objemem přidělila vlastní číslice. Z 63 nových poštovních směrovacích čísel zavedených ve čtvrti toho roku bylo 39 budov, které dostávaly nejméně 5 000 kusů pošty denně. Empire State Building snadno překonala tuto hranici s denním příjmem 35 000 kusů pošty.

Barevné světelné displeje budovy začaly v roce 1976

Mezi slavné prvky Empire State Building patří korunní světla, která často mění barvy na počest kulturních akcí, organizací a místních sportovních šampionů. Budova poprvé zazářila majákem po prezidentských volbách Franklina D. Roosevelta v listopadu 1932, ale pestrobarevné displeje, které Newyorčané poznali a milovali, pocházejí z červené, bílé a modré oslavy dvoustého výročí v červenci 1976. Světla od té doby blikala v řadě barev, jako je například růžová na památku Awareness Month Cancer Breast98 smrti, a dokonce i neonově zelené v roce 2009 k 25. výročí prvního komiksu Teenage Mutant Ninja Turtles . Budova přešla na LED světla v roce 2012, což operátorům umožnilo vybrat si z 16 milionů barev a přidat speciální efekty, jako jsou vlnky, jiskry a stroboskopy.

Soutěžící závodí na vrchol v každoročním rozběhu Empire State Building

Pro ty, kteří mají energii ke spalování (a možná jsou masochističtí), Empire State Building Run-Up nabízí běžcům z celého světa šanci zdolat většinu mrakodrapu pěšky. Každoroční tradice od roku 1978, Run-Up zahrnuje 1 576 kroků přes 1 050 vertikálních stop, z haly do observatoře v 86. patře. Nejrychlejší rekord pro to, co je označováno jako „první a nejslavnější závod ve věžích na světě“, vytvořil Australan Paul Crake, který v roce 2003 dokončil vyčerpávající výstup za devět minut a 33 sekund. A i když je to samozřejmě pomalejší a namáhavější než méně než minuta, kterou by cesta výtahem zabrala, vzhledem k tomu, že čáry k návštěvě observatoře trvá průměrně 5 minut, je to přitažlivé.

Empire State Building, jako jedna z nejslavnějších staveb na světě, se na velkém plátně mnohokrát objevila. Kolik jich není možné určit, vezmeme-li v úvahu počet nízkorozpočtových filmů, které letí pod radarem, ale webové stránky Empire State Building kdysi citovaly odhad „více než 250 filmů“. Mezi ty nejznámější patří King Kong (1933), ve kterém je titulní opice plácající na letadla z nově dokončeného mrakodrapu; Den nezávislosti (1996), který vidí Empire State Building zničenou obří mimozemskou vesmírnou lodí; Sleepless in Seattle (1993) , který představuje nezapomenutelné setkání hlavních postav ve finále filmu; a Impérium Andyho Warhola (1965), které se soustředí pouze na ikonickou budovu v průběhu osmihodinového běhu.