New York City je jednou z velkých metropolí světových dějin, která konkuruje kulturní a architektonické nádheře starověkého Říma, středověké Konstantinopole, viktoriánského Londýna a meziválečné Paříže. Přesto se New York také neustále mění a zanechává za sebou jen málo důkazů o své fascinující domorodé, holandské, britské koloniální a rané americké historii. Tato fakta zkoumají staletí trvající příběh New Yorku a zdůrazňují některé z jeho nejúžasnějších moderních atributů.
Domorodí Lenape nazývali oblast „Manahatta“ nebo „Hilly Island“
Původní obyvatelé ostrova mezi řekami East a Hudson byli Lenape, kteří svůj domovský ostrov nazývali „ Manahatta “, což znamená „kopcovitý ostrov“. Před příchodem Evropanů byla Manahatta plná přírodních zdrojů uhnízděných v ústí řeky, v oblasti, kde se slaná voda z oceánu mísí se sladkou vodou napájenou řekou. Příběh vypráví, že Lenape, což v jejich jazyce založeném na algonquinštině znamená „lid“, „prodal“ ostrov Holanďanům za 60 guldenů nebo kolem 24 dolarů. Protože však Lenapeové neměli žádnou představu o vlastnictví půdy , pravděpodobně považovali transakci za příležitost sdílet půdu s Holanďany a ne za kupní cenu. Dnes lze historii Lenape stále nalézt na různých místech po celém městě. Například Broadway byla ve skutečnosti stará obchodní cesta Lenape (Nizozemci ve dvacátých letech 17. století přejmenovaná na „BredeStraat“) a Pearl Street na dolním Manhattanu je pojmenována podle lesknoucích se odhozených mušlí, které Lenape před tolika staletími odhodilo stranou.
New Yorku se kdysi říkalo „New Orange“
Když Nizozemci ovládali ostrov Manhattan (1624 až 1664), město bylo známé jako Nový Amsterdam, dokud se anglický král Karel II. nerozhodl, že chce ukořistit Nové Nizozemsko – jehož byl Nový Amsterdam součástí –, aby vydělal na rostoucím obchodu s kožešinami. Nicméně, v 1673 holandské síly krátce retoil ostrov . Namísto návratu ke starému názvu se Nizozemci rozhodli pro „New Orange“ na počest Viléma Oranžského (Orange byl kdysi středověkým knížectvím v Nizozemsku, i když je nyní součástí jižní Francie). Ačkoli Angličané město během jednoho roku znovu dobyli a obnovili jméno „New York“, podivným zvratem osudu, William Oranžský se stal králem Anglie po slavné revoluci asi o 15 let později.
Central Park je nejfilmovanější místo na světě
Podle průzkumu z roku 2022 je Central Park nejvíce natáčeným místem na světě – a není to ani zdaleka. Poté, co se objevil v asi 352 filmech (prvním byl Romeo a Julie v roce 1908 ), Central Park byl uveden ve 116 více filmech než Bronson Canyon na druhém místě , který se nachází v Griffith Parku v Los Angeles. Stojí za zmínku, že toto číslo nezahrnuje ani televizní pořady, což by pravděpodobně udělalo z Central Parku ještě větší odlehlost. Navzdory své nablýskané hollywoodské úpravě (a je lemován některými z nejdražších městských bytů) je Central Park pouze pátým největším parkem v New Yorku, přičemž největší je Pelham Bay Park v Bronxu.
New York byl po ústavě prvním hlavním městem USA
Přestože Washington, DC, nese jméno prvního prezidenta země, George Washington ve skutečnosti sloužil prvních 16 měsíců svého prezidentství v New Yorku. 30. dubna 1789 , Washington složil přísahu u Federal Hall, a bydlel u 3 Cherry Street (zbořen v roce 1856), než se přestěhoval do Macomb House na 39 Broadway (zbořen v roce 1940). Třetím prezidentským sídlem byl Prezidentův dům (pouze částečně zbořený), který se nachází ve Filadelfii, jen pár kroků od Independence Hall. Přestože byl Washington v New Yorku krátký, slavný virginský generál tam dokázal hodně . Zatímco ve městě, Washington založil zdroje příjmů pro novou vládu; vytvořil státní, státní a válečné oddělení; a zaplnil celý Nejvyšší soud .
Brooklynský most byl po svém dokončení nejdelším mostem na světě
Jedním z nejúžasnějších aspektů panoramatu New Yorku je Brooklynský most. Architekt John Roebling navrhl 1,1 míle dlouhý most, ale zemřel na tetanus právě v době, kdy se projekt začínal stavět. Stavbu převzal jeho syn Washington, ale brzy se u něj při dlouhé práci pod řekou rozvinula dekompresní choroba , takže vedení stavby připadlo jeho manželce Emily Roeblingové , která sloužila jako spojka na místě mezi jejím manželem a pracovními četami. Po dlouhých 14 letech byl v roce 1883 dokončen Brooklynský most , který konečně spojil města New York a Brooklyn. V té době měl nejdelší hlavní rozpětí ze všech mostů na světě. Přesto se most vzdal koruny jen o sedm let později, po dokončení Forth Bridge ve Skotsku . To však nesnižuje jeho status jednoho z největších inženýrských úspěchů 19. století; dnes je Brooklynský most označen jako národní kulturní památka USA .
Mnoho newyorských mrakodrapů má své vlastní PSČ
Protože americká poštovní služba přiděluje PSČ na základě hustoty obyvatelstva a objemu pošty, mnoho z nejvyšších budov New Yorku má své vlastní PSČ . Empire State Building, například, je domovem více než 1000 podniků a má své vlastní PSČ: 10118. Mezi další budovy s vlastním PSČ patří 30 Rockefeller Center, Metlife Building, Chrysler Building a asi 40 dalších, které se nacházejí většinou v centru Manhattanu. New York není jediným městem, které těží z této exkluzivní praxe PSČ: Dodger Stadium v Los Angeles, Willis Tower v Chicagu a dokonce i Bílý dům mají svá vlastní PSČ.
New York se nestal pěti čtvrtěmi až do roku 1898
Po většinu historie města bylo jméno New York City synonymem pro ostrov Manhattan, zatímco dnešní čtvrti — Bronx, Queens, Brooklyn a Staten Island — byly městy ( nebo spleťou měst ) samy o sobě. Anektování čtvrtí začalo vážně na konci 19. století, přičemž nejlidnatější čtvrť, Brooklyn, kladla největší odpor konsolidaci . V té době byl Brooklyn považován za čtvrté největší město v USA a Brooklynité vytvářeli transparenty, projevy a dokonce písně na protest proti připojení k Velkému New Yorku. Nezávazné referendum, které se konalo v prosinci 1894, prošlo v Brooklynu nejtěsněji, s 50,1 % pro anexi. Pro některé žijící ve vnějších čtvrtích se následné založení moderního New Yorku o čtyři roky později stalo známým jako „ Velká chyba roku 1898 “. Nicméně, New York City je téměř nepředstavitelné bez jeho čtvrtí, protože populace Brooklynu vzrostla, Queens se stal nejrozmanitějším hrabstvím na světě a Bronx se vyvinul v epicentrum hip-hopové revoluce (nemluvě o domovu New York Yankees).