Nejstarší les na světě je v New Yorku

Máme tendenci nepovažovat Ameriku za velmi „starou“ zemi, alespoň ve srovnání s mnoha jinými. Spojené státy jako společnost jsou stále poměrně nové, ale jejich přirozené prostředí je samozřejmě věkově srovnatelné s prostředím jakéhokoli jiného místa na planetě – a v některých případech je dokonce ještě starší. Příklad: Nejstarší známý les na světě je v Káhiře ve státě New York, zhruba 125 mil severně od New Yorku.

Káhirský fosilní les starý 385 milionů let byl objeven poblíž opuštěného lomu v roce 2009. Skutečné stromy již neexistují (odtud jeho název) a předpokládá se, že k jejich zániku vedla masivní povodeň – naleziště dokonce obsahuje zkameněliny ryb. „Procházíte se mezi kořeny prastarých stromů,“ řekl pro Science paleobotanik Chris Berry , když diskutoval o objevu. „Když stojíme na povrchu lomu, můžeme ve své fantazii rekonstruovat živý les kolem nás.“

Předpokládá se, že zkamenělé kořeny patří Archaeopteris , vyhynulému rodu stromů, který se vyznačuje dřevnatými kořeny a větvemi s kapradinovými listy ve tvaru vějíře. Před objevením naleziště byly nejstarší fosilie Archaeopteris staré pouhých 365 milionů let. Lesy, jako je tento, byly nesmírně důležité, protože stahovaly CO₂ z atmosféry, zvyšovaly hladinu kyslíku a vedly k vývoji obrovského hmyzu , který v nich sídlil.