Je Wales země?

Spojené království – nebo, abychom použili jeho celý název, Spojené království Velké Británie a Severního Irska – je suverénní země zahrnující pevninskou Velkou Británii (Anglii, Skotsko a Wales) a Severní Irsko, stejně jako četné menší ostrovy a zámořská území. Zatímco většina lidí ví, že Anglie a Skotsko jsou země (i když ne suverénní), Wales je pro okolní svět trochu větší rébus. Je to země? Nebo snad kraj nebo kraj? Nebo dokonce, jak by někteří řekli, knížectví? No, na tuto otázku existuje jasná odpověď, i když je užitečné mít nějaké pozadí, abyste získali úplný obrázek.

Za prvé, co je Spojené království?

Ponořit se do rozlehlé geopolitické historie Spojeného království není pro slabé srdce. Je to složitý, zmatený a nekonečně pestrý příběh králů a královen, odborů a zrad a války a míru, který trvá mnoho staletí. Historici mohou dokonce klást počátky Spojeného království až k anglosaskému králi Æthelstanovi, který v 10. století zajistil věrnost sousedním keltským královstvím. Tyto oddanosti však nevydržely. Až do počátku 17. století byly Anglie a Skotsko zcela nezávislá království.

Knížectví Walesu, nicméně, byl pod kontrolou anglických monarchů někdy od 1284 realizace statutu Rhuddlan , který legálně asimiloval Wales do království Anglie. Poté, v roce 1707, anglický a skotský parlament schválil zákon o unii , což vedlo k vytvoření jednotného království, které se jmenovalo Velká Británie. Poté přišel Act of Union z roku 1801 , který formálně sjednotil Velkou Británii (která zahrnovala Anglii s ještě připojeným Walesem a Skotsko) s Irskem pod názvem Spojené království Velké Británie a Irska. Rozdělení Irska v roce 1921, kdy se Smaragdový ostrov rozdělil na Severní a Jižní Irsko, vyústilo ve vytvoření současného Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Je Wales knížectví?

Kde v tom všem stojí Wales? Kdybyste se dnes prošli ulicemi anglického města a zeptali se lidí, jak by označili Wales, je velká pravděpodobnost, že by ho alespoň jeden Angličan nazval knížectvím. Tento pojem má historický kontext , protože anglický král Edward I. dobyl Severní Wales (ačkoli ne celý Wales, jak jej známe dnes) a roku 1284 z něj učinil knížectví. Spojení mezi Walesem a Anglií trvalo dlouhou dobu, zatímco například Skotsko bylo ve středověku nezávislým královstvím. To částečně vysvětluje, proč je kolem statusu Walesu jako země větší zmatek než se Skotskem.

Pak je tu existence prince z Walesu – titul, který dříve držel král Karel III., současný panovník Spojeného království, a nyní jeho syn princ William – což může lidi vést k přesvědčení, že Wales je knížectví (stát, kterému vládne princ). Také média někdy odkazují na Wales jako takový. Ale Wales jako celek není a nikdy nebyl knížectvím, alespoň tak, jak je dnes teritoriálně definován; jediný severní Wales byl skutečným knížectvím anglické koruny. 

Wales je země

Wales je ve skutečnosti země. Přesněji řečeno, je to země v zemi. Spojené království Velké Británie a Irska je suverénní stát, ale národy, které tvoří, jsou také zeměmi samy o sobě. Je však zajímavé poznamenat, že pouze Spojené království (jako celek) je považováno za člena Organizace spojených národů. Jako členské státy nenajdete Anglii, Wales, Skotsko nebo Severní Irsko, protože jsou považovány za součást OSN jako zakládající státy Spojeného království.

Dnes má Wales svou vlastní vládu a zákonodárný sbor – velšský parlament se nazývá Senedd Cymru – ale Wales také spadá do působnosti vlády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Každý řídící orgán má moc a odpovědnost za různé aspekty země. Například Senedd Cymru je zodpovědný mimo jiné za zemědělské, ekonomické, vzdělávací a ekologické záležitosti, zatímco vláda Spojeného království se zabývá především obranou, zahraničními záležitostmi, imigrací a kriminalitou. Kromě technických záležitostí je Wales také velmi zemí, pokud jde o kulturní identitu, s vlastním jazykem, národními symboly, bohatými tradicemi a dalšími.