Omrzelo vás cestování autobusem nebo letadlem? Můžete vyzkoušet něco netradičního. Tedy netradičního možná z dnešního pohledu, protože jinak se jedná naopak o velmi tradiční způsob dopravy. Při cestování trajektem poznáte úplně jiné zážitky, než v kolonách na silnicích nebo na přecpaných letištích. Na cestování tak dostanete úplně jinou perspektivu.

Oblíbené trasy

V Evropě existuje široká nabídka tras a na těch frekventovaných si konkuruje hned několik dopravců. Trajekt můžete využít klidně pro vaše auto nebo motorku, poznáváte-li například Evropu po vlastní ose. Velmi populární jsou spoje směrem na jih, ale vyhledávané jsou také třeba trajekty do Švédska nebo do Skandinávie obecně. Mezi jednu z nejfrekventovanějších tras patří ta mezi Tallinnem a Helsinkami. Do již zmiňovaného Švédska se můžete dostat hned z několika zemí. Je to Německo, Dánsko, Polsko, Finsko anebo Litva Lotyšsko či Estonsko.

Při cestě trajektem je obecně možnost rezervovat si kajutu, kde bývají dvoulůžkové či čtyřlůžkové kajuty v několika třídách. Dejte si pozor na to, že některé plavby mají rezervaci kajuty povinnou. Asi nejběžnější pro našince bude cesta do Švédska z Německa. Jezdí se z:

  • Rostocku
  • Sassnitzu
  • Travemünde

Pro mnoho lidí to bude také cesta z Polska. Zde jezdí lodě třikrát za den, a to z Gdyně do Karlskrony. To je právě případ, kde je také nutná rezervace kajuty. Pokud pojedete z Polska, tak vás cesta vyjde na 10 hod. Zdaleka nejblíže je to ale vždy s Dánska. Budete na cestě pouze 20 minut a dvojice trajektů zde jezdí ve čtvrthodinových intervalech.

Online rezervace a příznivá cena

Výhodou trajektu je velká flexibilita, protože nemusíte plánovat jako při cestě letadlem. Kromě toho je to také určitým způsobem pohodlí, kdy nejste připoutáni ke svému sedadlu, ale můžete se volně pohybovat. V dnešní době lze trajekty rezervovat online. Vše je tak velmi snadné. Ve srovnání s leteckou dopravou jsou tady také nižší ceny.