Chorvatsko patří léta mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Nepatřilo ale mezi nejoblíbenější místa pro potápěče, i to se díkybohu v posledních letech mění. Zaslouženě. Jadran totiž nabízí neskutečné možnosti pro začínající i velmi náročné potápěče. Výjimečně průzračné moře, zajímavé lokality a naleziště i pestrobarevný podmořský svět, to je Jadran. Na co tedy ještě čekáte? Ponořte se 3-2-1, teď!

Organizované ponory bez povolení

Chorvatsko je poměrně striktní ohledně různých povolenek, výhodnými jsou proto organizované ponory chorvatskými protějšky, v případě individuálních ponorů je totiž nutná roční povolenka za cenu 2400 kun, kterou vám vydají v přístavních kapitanátech nebo v jejich pobočkách. Naopak při organizovaném ponoru toto povolení nepotřebujete a platíte pouze za ponor, většinou včetně lodi, vzduchu, atd. V takovém případě zaplatíte cca 200-600 kun za ponor v závislosti na vzdálenosti místa ponoru od pevniny. Kromě povolenky nebo zajištění ponoru si ale nezapomeňte sjednat pojištění pro potápěče do zahraničí.

Vraky letadel nebo lodí

A kam se vydat za nejzajímavějšími ponory? Kromě průzračného moře a neobyčejného podmořského světa lze na Jadranu najít také zajímavé lokality s vraky letadel nebo lodí. Chcete objevovat antická plavidla, středověké plachetnice, parníky nebo nejrůznější plavidla z druhé světové války? Nebo snad prozkoumávat vraky letadel? Určitě si tedy nenechte ujít ponor k parníku Baron Gautsch, který se potopil v roce 1914. Parník leží v hloubce 37 až 41 m. Ještě o více než 20 metrů hlouběji leží vrak bombardéru Boeing B-17 G Flying Fortress u pobřeží ostrova Vis. U ponorů nad 40 metrů nezapomeňte ale na připojištění pro potápění v hloubce nad 40 m.

Nechte se inspirovat

Při plánování potápěčských výletů se můžete také nechat inspirovat. Míst k ponorům je totiž v Chorvatsku mnoho, záleží jen na vašem zájmu. Zajímavou inspirací může být kniha Tajemství Jadranu autorů Danijela Frka a Jasena Mesiče, kde autoři i potápěči v jedné osobě představují na 24 různých podrobně popsaných vraků letadel a lodí, které můžete prozkoumat.