Kvasinky jsou houby, které normálně žijí v pochvě v rovnováze s ostatními bakteriemi. Vaginální kvasinková infekce znamená, že v pochvě přemnožil určitý druh kvasinek, nejčastěji Candida Albicans. Tyto infekce jsou velmi časté. Přestože vás mohou hodně potrápit, nebývají nijak vážné. A léčba je jednoduchá.

Co mykózu způsobuje?

Většina kvasinkových infekcí je způsobena druhem kvasinek zvaným Candida albicans, ale není to vždy pravidlem.

Zdravá pochva má mnoho bakterií a malý počet kvasinkových buněk. Nejběžnější bakterie, Lactobacillus acidophilus, pomáhají udržet ostatní organismy – například kvasinky – pod kontrolou.

Když se něco stane, že se změní rovnováha těchto organismů, kvasinky mohou příliš růst a a žena většinou začne mít nepříjemné příznaky. Častým viníkem, způsobující nerovnováhu, jsou antibiotika. Příčinou může být také vysoká hladina estrogenu způsobená těhotenstvím nebo hormonální terapií. Stejně tak konkrétní zdravotní problémy, jako cukrovka nebo infekce HIV.

Mykóza se však může objevit i u zcela zdravé ženy.

Jak se kvasinková infekce projevuje?

Kvasinkové infekce způsobují svědění nebo bolest v pochvě a někdy se objeví bolest nebo pálení při močení nebo sexu. Některé ženy mají také hustý, hrudkovitý, bílý výtok, který nepáchne a vypadá trochu jako tvaroh.

Tyto příznaky se častěji vyskytují v týdnu před menstruací.

Jak na léčbu?

Pokud jste již měli kvasinkovou infekci a dokážete rozpoznat příznaky a nejste těhotná, můžete se doma léčit léčivými prostředky, které si můžete koupit bez lékařského předpisu. Můžete použít protiplísňový krém nebo čípek, který si dáte do pochvy. Mezi spolehlivé a oblíbené patří produkty značky GYNELLA®.

Pokud máte za rok více než čtyři kvasinkové infekce, navštivte svého lékaře, který rozhodne o dalším postupu.